Talán sokan nem tudják, de a Lamborghini sportkocsikat is Enzo Ferrarinak köszönheti a világ. A történet szerint a traktorgyáros Ferruccio Lamborghini a hatvanas évek elején vásárolt magának egy Ferrarit, de mivel sok baja adódott a kocsi kuplungjával, ezért átgurulta a közeli…

 A Forma-1 elsőszámú playboya James Hunt 1976-ban lett a sportág világbajnoka, ám a különc brit sokkal inkább alkoholista és szexfüggő életmódjával marad meg a köztudatban, mintsem sportteljesítménye miatt. A langaléta brit remek versenyző volt, de emellett habzsolta az…

A Mercedes-Benz 1994-ben a Forma-1 mellett az Egyesült Államok versenypályáira is betette a lábát. A nagy autógyárak számára a „jenki Forma-1”, azaz Indycar és annak ékköve az Indianapolisi 500 mérföldes száguldás mindig is kihívást jelentett. Amerika legnagyobb…

Az új Concord egyezmény összesen 50 millió eurós plusz bevételt jelent a csapatoknak évente, miközben a versenyek száma a mostani 20-ról, 22-re vagy 23-ra fog növekedni, mondta el Bernie Ecclestone a brit Guardian lapnak. A szerződést aláíró istállók között állítólag Mr. E.…

Vittorio Jano 1932-ben újra egy nagyszerű versenyautót adott a világnak. Az Alfa Romeo Type B, alias P3, amely kecses, elegáns és mindenekelőtt roppant gyors volt és mérföldkőnek számított a versenyautó építésben. Ez volt az első "monoposto", azaz együléses…

A hatvanas években Bandini volt az olasz autósport nagy ígérete, de monacói balesete keresztbe törte pályafutását. Halálába belejátszott olasz temperamentuma és a Ferrarin belül uralkodó ellenséges légkör is. Az autószerelő családból származó Bandini az ötvenes évek elején…

               A sportkocsi versenyeken használt Mercedes-Benz 300 SLR-ből készült egy kupé változat, amelyet a köznyelv Uhlenhaut-kupéként ismer. Az autó megépítésének 1955 közepén láttak neki Stuttgartban.…

Ez a remekmű egy magyar kivándorlók gyermekének Vittorio Janónak (ahogy a szülei hívták: János Viktor) keze munkáját dicséri. Az Alfa Romeo P2-es versenymasinát nyolchengeres kompresszoros, két vezérműtengelyes motor hajtotta és a legjobb versenyautó volt az 1920-as évek második…

1952-ben a Ferrari is megpróbálkozott az Indy 500-as babérjainak learatásával. (A futam ugyan része volt a Forma-1-es világbajnokságnak, de egyetlen európai sem merészkedett át a tengerentúlra, mert ott más szabályok szerint épített autókkal kellett rajthoz…

 "Egy Forma-1-es autóval Monacóban végigmenni olyan, mintha egy szobába helikopterrel röpködnénk” – mondta egyszer viccesen a háromszoros világbajnok Nelson Piquet. A hasonlat talán kicsit túlzás, de jól szemlélteti, mi vár a versenyzőkre a világ…

  Az amerikaiak büszkesége kétség kívül az Indianapolisi 500 mérföldes verseny, amelyet a világ legrégibb ma is működő versenypályáján az Indianapolis Motor Speedway-en rendeznek minden év májusában. A 2,5 mérföld - 4 kilométer - hosszú aszfaltcsíkot 1908-ban építették,…

A német Auto Motor und Sport arról számol be, hogy Flavio Briatore – akinek F1-től való eltiltása 2013-ben jár le – egy új sorozat, a GP1 szabálykönyvén dolgozik. (A GP2-es szériát Briatore és Ecclestone közösen gründolták, de a Forma-1 előszobájának szánt sorozat…

Az utóbbi évtizedekben a brazilokon kívül a többi dél-amerikai nemzet nem jeleskedett a Forma-1-ben. Egyedüli nem brazilként Juan-Pablo Montoya volt az, aki mutatta, hogy Brazílián kívül is vannak tehetséges autóversenyzők a kontinens déli felén. JPM-ben viszont túl sok volt a…

1965-ben a Ford komoly hadsereget vonultatott fel Le Mans-ban, hogy feledtesse az előző évi fiaskót. A viadalra hat GT40-es nevezett, miközben a Ferrari (néhány alsóbb kategóriás autót leszámítva) csak két prototípust állított csatarendbe. A privát csapatok számára szállított…

 A turbó korszak érdekes fejezet volt a Forma-1 történetében. A Renault olyan divatot csinált, amelyet később nemcsak a nagy autógyárak vettek át, hanem több kis műhely is próbálkozott. Ilyen volt a német Zakspeed is a nyolcvanas években közepén, amely teljes egészében…

Egyetlen motor sem volt olyan meghatározó a Forma-1-ben, amint a Ford Cosworth. A cirkusz legsikeresebb motorja 1967 és 1983 között számolatlanul aratta a győzelmeket. Tizenöt év alatt a motor nem kevesebb, mint 155 diadalt aratott! Evezzünk egy kicsit vissza Angliába, Northamptonba,…

A DTM versenysorozat a 2000-ben, három év kényszerpihenő után új koncepcióval indult újra. A cél a legkorszerűbb technológia alkalmazása volt, alacsony költségek mellett. A Deutsche Tourenwagen Masters - ez lett a bajnokság új neve –versenyautóinak alapját négyajtós…

          Az 1977-es Le Mans-i verseny előtt mindenkit az foglalkoztatott, hogy a két turbómotort fejlesztő gyár a Renault vagy a Porsche nyeri a versenyt. Az előző évi győztes Porsche csupán három gyári autót nevezett: két 936-ost…

 Az 1951-es Brit Nagydíj Jose-Froilan Gonzalez második versenye volt a Ferrari színeiben. A hatalmas termetű argentin nem sokkal korábban érkezett Európába, hogy részt vegyen az akkor induló Forma-1-es világbajnokság versenyein. A szinte teljesen ismeretlen Gonzalez…

                  Amikor 1981 tavaszán a McLaren bemutatta új autóját senki nem gondolta, hogy a brit csapat olyan forradalmat indít el, amelynek több pilóta is az életét köszönheti. A wokingi istállónál nem sokkal korábban vette át a hatalmat az a Ron Dennis, aki…

Bizonyos dolgok nem változnak. Bernie Ecclestone-t úgy lehet legkönnyebben kihozni a sodrából, ha a csapatok még több pénzt követelnek magunknak a Forma-1 bevételeiből. A sportág bevételeinek elosztását szabályzó Concord-szerződést már hetedik alkalommal írják alá a…

A Minardi két évtizedes pályafutása során nem tudott fényes sikereket felmutatni, de a 340 futamon vett részt, amely nagy szó, ha azt nézzük, hogy…. A Minardi gyökerei az 1940-es évek közepére nyúlnak vissza. Gian Carlo Minardi 1947-ben meglátta benzingőzbe született…

A finn Keijo, azaz Keke Rosberg igazi minimalista volt: egyetlen győzelemmel lett világbajnok 1982-ben. Gyorsaságához azonban nem férhetett kétség, ha jó napot fogott ki, a Repülő Finn becenevet kiérdemlő Keke eszeveszett tempóban tudta körbehajtani autóját a pályán. Rosberg…

simon weber 2012.05.05. 06:26

Salut Seppi

A Jo Siffert a svájci autósport nagy alakja, nevét még manapság, 40 évvel halála után is áhítattal emlegetik az alpesi országban. A vagány fribourgi a hatvanas évek második felének egyik meghatározó alakja volt.  Siffert - bár a családnak kisebb tejfeldolgozó üzeme…

süti beállítások módosítása